ЧИМ ЛІКУЄ П’ЯВКА?
Лікувальна дія медичних п’явок визначається властивостями секрету слинних залоз, який потрапляє в організм людини після прокушування п’явкою шкіри і продовжує поступати впродовж усього періоду кровосмоктания. У слині міститься більше ста біологічно активних речовин, спектр дії яких досить широкий. Локальна дія гірудотерапії полягає в тому, що капілярна сітка ділянки шкіри в місці укусу через колатералі сполучається з судинною сіткою ураженого органу, відбувається формування шкірно-капілярного шунта, що проходить товщу тканин від ранки до патологічного вогнища. Будова шкіри + п’явка. П’явка як би прокладає дренажну доріжку, яку на всій довжині обробляє компонентами секрету слинних залоз. Для максимальної дії біологічно активних речовин п’явки її ставляють територіально над тим місцем, органом, який потребує очищення, дренажу, оздоровлення.
Біологічно активні речовини медичних п’явок можна об’єднати в декілька груп:
Антигемостатики – з’єднання, які перешкоджають механізмам згортання крові, чим забезпечують вільне витікання крові з пошкоджених судин під час усього періоду живлення п’явки. Антигемостатики починають виділятися з моменту руйнування капілярів. До з’єднань цієї групи належать гірудин, гементина та ін.
Гірудин – високо специфічний інгібітор тромбіна. Речовина, яка уповільнює згортання крові, має знеболюючу і протизапальну дію, запобігає утворенню тромбів, гальмує активацію факторів згортання крові У, УШ і ХШ. Через розріджуючу дію гірудину, кров і лімфа після відпадання п’явки продовжує виходити з ранки ще протягом декількох годин. В результаті відбувається активація лімфатичних вузлів і вироблення ними природних захисних клітин – лімфоцитів.
Гементина – це фібринолітичний ензим, який запобігає згортанню крові, а також розщеплює тромби, що вже утворилися.
Літичні з’єднання – забезпечують проникання ензимів слини, разширення рани, руйнування тканин, впливають на міжклітинну проникність. До цієї групи відносяться:
Дестабілаза – забезпечує фібринолітичну активність секрету, руйнує тромби, подовжує час згортання, має протисклеротичну дію.
Гіалуронідаза – сприяє проникненню в організм хворого різних лікувальних речовин, збільшує проникність, ступінь гідратації тканин, перенесення води і різних іонів.
Завдяки гіалуронідазі здійснюється розщеплення гіалуронової кислоти, яка є основною речовиною сполучної тканини, остання виконує роль цементуючого фактора.
Колагеназа – фермент п’явки, який здатний руйнувати довгі нитки білка колагену. Вони утворюються в процесі загоєння рани у вигляді рубців. Таким чином, колагеназа сприяє відновленню цілісності шкірного покриву після опіків, операційних рубців і т. д. Вона прискорює процеси загоєння ран, оновлення клітин, підвищує еластичність і пружність шкіри.
Ліпаза і естераза – субстанції, які сприяють розщепленню жирів і жирних кислот. Завдяки такій дії п’явку використовують для лікування ожиріння, целюліту, а також для очищення організму. Антиеластаза – уповільнює процеси старіння шкіри.
Блокатори захисних реакцій організму
Речовини цієї групи блокують прояви захисних запальних реакцій організму, блокують розвиток спазму, набряку, болю. До цієї групи відносяться бделіні, егліни.
Бделіни – це речовини в слині п’явки, які мають протизапальний ефект.
Егліни – ферменти, які перешкоджають дистрофічним змінам тканин. Вони усувають патологічні прояви в суглобах, судинах, шкірі, а також попереджають їх подальше ушкодження. Потрібні для лікування артрозоартритів, остеохондрозів, подагри, емфіземи легень, шкірних хворіб та ін.
Антипухлинні з’єднання. У лабораторних умовах було доведено, що ферменти п’явки призупиняють розвиток пухлин і призводять до зменшення її розмірів. Ще в 1913 році Loeb і Fleisher уперше спостерігали регрес пухлини у мишей, використовуючи екстракт п’явки.
Допоміжні речовини сприяють стабілізації, захисту, транспортуванню, посиленню дії інших компонентів слини. Зокрема, фермент оргелаза сприяє утворенню нових кровоносних судин. В результаті – набряки зменшуються, тромби у стінках судин розсмоктуються і відновлюється нормальний рух рідин в ураженом органі, причому його дренаж триває і після зняття п’явки. Цю властивість ферментів зараз використовують в мікрохірургії при пересадці шматків шкіри або аутотрансплантації відрізаних при нещасних випадках пальців, носа, інших органів.
Антибіотик хлоромицетин – дуже сильний антибактеріальний засіб. Виробляється специфічною бактерією-симбіонтом Aeromonas hydrophila, яка знаходиться в медичній п’явці.
Бактеріологічна дія Aeromonas hydrophila обумовлена бактеріостатичним протеїном. В експерименті він знищує патогенні організми. В середину п’явки були поміщені збудники різних захворювань, в результаті: збудник черевного тифу гине через 30 днів, сибірської виразки – через 14-17 днів, туберкульозу – через 28 днів, золотистий стафілокок зберігає життєдіяльність в організмі медичної п’явки від 3 до 10 днів. Та результати дії п’явочного ферменту на віруси, в т.ч. гепатиту та СНІДу ще не відомі. Тому, щоб застерегтися від інфікування цими захворюваннями, необхідно використовувати тільки “чисті”, сертифіковані одноразові п’явки. Наявність тривалого (не менше 4 місяців) періоду голодування тварини є важливою умовою безпеки застосування п’явок.